Overview
Specification
T420HW04 V1

T420HW04 V1 Basic Information
| Panel Model | T420HW04 V1 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,42 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T420HW04 V1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | T420HW04 V.1 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | C-balance board (inverter-less) solution |
T420HW04 V1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1615×0.4845 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4845×0.4845 mm (H×V) |
| Weight | 12.6Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 11%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 930.24×523.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 939.0×531.26 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 983×576 mm (H×V) |
| Outline Depth | 45.6 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T420HW04 V1 Optical Features
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
T420HW04 V1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
T420HW04 V1 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 16 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1192V (Typ.) |
| Lamp Current | 9mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1780/2140V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
T420HW04 V1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.60/1.10A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 7.2W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | P-TWO - 187059-5122, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
